Limbo (İnceleme)

Oyun piyasası üç boyutlu oyunlarla dolup taşarken ufak çaplı oyunların da piyasa içerisine girmesi bize oyunlardan alınacak zevkin, eğlencenin oyunun görselliğinde değil içeriğinde olduğunu gösteriyor. Eğer siz de benim gibi gözlerimize değil eğlence anlayışımıza hitap eden oyunlardan hoşlanıyorsanız Limbo tam böyle bir oyun. Geçen sene Xbox 360 platformunda Xbox Live üzerinden indirilerek oynanan Limbo, 2 Ağustos’da PS3 ve PC kullanıcıları için de görücüye çıktı.

Limbo’da amacımız kaybolan kız kardeşimizi bulmak. Fakat kız kardeşimizi bulmak kolay olmayacak. Çünkü içinde bulunduğumuz evren çeşitli engellerle donatılmış ve biz de kız kardeşimize ulaşmak için bu engelleri aşmak zorundayız. Kimi zaman karşımıza çıkan uçurumun üzerinden karşıya geçmeye çalışacağız kimi zaman ise üzerimize doğru gelen keskin testereleri atlatıp yolumuza devam etmeye çalışacağız. Bu engelleri elektrikli yolların, kendi ekseni etrafından dönen mekanizmaların, üstüne çıkmamız gereken ama bir hayli yüksekte bulunan platformların bulunduğu engellerle çoğaltabiliriz. Özellikle şunu söyleyebilirim ki oyunun başında basit engellerle karşı karşıya kalırken ilerledikçe daha karmaşık olan ve daha dikkatli olmamız gereken engellerle karşılaşacağız. Bu engelleri aşmak için ise her seferinde farklı çözümler üretmek zorunda olacağız. Bu da oyunun kendini tekrar etmediğini gösteriyor ve bir an olsun oyundan kopmamamızı sağlıyor.

Siyah beyaz renk tonlaması ve iki boyutlu oynanışıyla karşımıza çıkan Limbo’da atmosfer ara ara devreye giren müzikler ve etraftaki hareketli nesnelerin çıkarmış olduğu seslerle çok iyi ayarlanmış. Tatmin edici bir atmosfere sahip olsa da kar, yağmur, fırtına gibi doğa olayları da oyuna eklenmiş olsaydı oyunun daha iyi bir atmosfere sahip olacağını düşünüyorum. Yine de Limbo atmosfer konusunda başarılı bir görüntü çiziyor. Oyunun kontrolleri ise çok basit. Oyunda yön tuşlarıyla beraber etraftaki nesnelerle etkileşime geçebileceğimiz CTRL tuşunu kullanıyoruz. Oyunun sınıfta kaldığı tek konu ise kız kardeşimizi bulmak adına koyulduğumuz bu yolda ilerlerken kız kardeşimizle ilgili herhangi bir ipucu, konuşma veya video ile karşılaşmıyor olmamız. Kısa sürede biten, fazlaca olan bölüm sayısını kısaltıp daha uzun bölümler hazırlansa ve bu bölümlerin sonlarına hikayeyle ilgili videolar eklenseydi muhtemelen Limbo hayatımda önemli bir yer edinen oyunlardan biri olabilirdi.

Hikaye eksikliğine rağmen kendini tekrar etmeyen oyun yapısı, etkileyici atmosferi ve 4-5 saatlik oynanış süresiyle Limbo size hoş bir vakit geçirmenizi sağlayacaktır. Steam’den 10$’a satın alabileceğiniz Limbo bu ücreti kesinlikle hakediyor.

Yapımcı : Playdead
Platform : PC, PS3, XBOX 360
Tür : Adventure, Bulmaca

Artıları => Farklı çözümler, Etkileyici atmosfer, İstenilen fiyatı hakkıyla yerine getirmesi
Eksileri => Hikayenin eksikliğini hissettirmesi
Puan => 90

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *