Interplay oyunlarına istediğin ücrete sahip ol!

 

 

 

 

 

 

1983 yılında Brian Fargo tarafından kurulmuş, başta Fallout olmak üzere Arcanum, Descent, Baldur’s Gate, MDK gibi birçok önemli oyuna imza atmış bu firma 2001 yılında yaşamaya başladığı ekonomik sıkıntıların ardından 2003’te Black Isle stüdyosunu kapatmak zorunda kalmıştı. 2004 yılında tamamen iflas etme aşamasına gelen Interplay, ortalama $3200 gibi bir bütçeye düştü. Hesaplarındaki bu denli az bir para, ne borçlarını ödemeye yetiyordu ne de yeni bir oyun projesine girmeye.

Baldur’s Gate: Dark Alliance II’yi de piyasaya sürdükten sonra bütün aktivitelerini durduklarını açıklayan Interplay, 2005 yılı itibariyle Fallout’un bütün haklarını Bethesda’ya satmak zorunda kaldı. Yalnızca Fallout Online’ın haklarını elinde tutuyordu.

Bethesda, bir süre için Fallout’u geri satma teklifinde bulunsa da buna ayırabilecek bütçesi olmayan Interplay, daha düşük bütçeli oyunları piyasaya sürerek bir miktar belini doğrultmak için çabaladı. Fallout Online, PV13 olarak isim değiştirdi ve Fallout adını kullanmadan aynı evrende aynı elementlere sahip yeni bir Fallout MMO projesi için Masthead Stüdyolarıyla anlaşma imzaladı. Ancak bunun bir Fallout serisi olduğu çok barizdi ve Bethesda Interplay’i mahkemeye verdi. Wasteland adı dahil oyunun bütün elementlerinin haklarını ellerinde bulundurduklarını savunarak davayı kazandılar. PV13’ün de yapımı durdulumuş oldu böylelikle. Interplay’in hayranları, PV13 için ellerinden gelen bütün desteği sunacaklarını söylerken, PV13 için Fallout’un bütün içerik isimlerini ve tasarımlarını değiştirerek aynı senaryoya sahip aynı oyunu farklı bir ambalajda sunmaları konusunda diretiyor.

Tüm bunlar olurken Interplay halen tam olarak ekonomik olarak toparlanmış sayılmaz. Bu yüzden GOG.com ile bir kampanya başlattı ve sizlerin desteğini bekliyor. Kampanya şu şekilde;

Interplay’in bütün oyunlarını istediğiniz ücrete satın alabiliyorsunuz. M.A.X., Conquest of the New World, Screamer, Evolva gibi daha küçük oyunları içeren 8 oyunluk ve 1 soundtracklik paketi $0.99 ve üzeri, Descent 3, Freespace, Stonekeep gibi daha orta bütçeli 20 oyun ve 7 soundtrack’lik paket $14.99 ve üzeri, Fallout serisi, MDK, Descent, Descent 2, Kingpin gibi büyük ve küçük bütün oyunlarını içeren (32 oyun, 21 soundtrack, 721 içerik) paketi $34.99 ve üzeri bağışta bulunarak alabiliyorsunuz. Eğer yaptığınız bağış $50 ve üzeri olursa Interplay ve GOG.com’un onur listesine isminiz kaydediliyor.

Şu an itibariyle 117.000 civarı oyunu satılmış durumda ve her saniye artıyor. Interplay’i tekrar aktif olarak oyun sektöründe görmek ve o özlediğimiz RPG’lere yeniden kavuşmak için siz de bütçenizin yettiği oranda destekte bulunabilirsiniz.

Destekleriniz için: http://www.gog.com/interplay

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *